poniedziałek, 30 września 2024

Truman Capote

Dokładnie 100 lat temu urodził się Truman Capote (ur. 30 września 1924 w Nowym Orleanie, zm. 25 sierpnia 1984 w Los Angeles) – amerykański pisarz i scenarzysta; najbardziej znaną jego powieścią jest "Śniadanie u Tiffany'ego". 



niedziela, 29 września 2024

Głośne czytanie

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania!
To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.


 

czwartek, 26 września 2024

Europejski Dzień Języków

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Języków (Międzynarodowy Dzień Języków Obcych).
To święto ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.
Polecamy z naszych zbiorów nowości książkowe na temat nauki języka polskiego dla cudzoziemców!



 

 

Światowy Dzień Morza

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza.
Dzień ten ma na celu uświadamianie społeczeństwa i rządów, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego. Data obchodów upamiętnia rocznicę podpisania Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską.

Na fotografiach Morze Bałtyckie - Hel.




 

środa, 25 września 2024

wtorek, 24 września 2024

Zaproszenie na spotkanie

 Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jolantą Drosdzol.



Cyprian Kamil Norwid

Dziś mija 203. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida - ostatniego z wielkich romantyków polskich; poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa.


 

poniedziałek, 23 września 2024

Janusz Gajos

85-te urodziny obchodzi dziś Janusz Gajos (ur. 23 września 1939) – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowym; profesor sztuk teatralnych, pedagog i fotograf.  



sobota, 21 września 2024

Leonard Cohen

Dziś mija 90. rocznica urodzin Leonarda Cohena (ur. 21 września 1934 w Montrealu, zm. 7 listopada 2016 w Los Angeles) – kanadyjskiego poety, pisarza i piosenkarza folkowego.


 

piątek, 20 września 2024

Przedszkolak

20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka!

Inicjatywa Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wyszła od dyrektorów łódzkich przedszkoli. Święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013. Podczas pierwszych obchodów w 2010 roku, które odbyły się w Łodzi, dzieciaki, podczas festynu, posadziły w parku pamiątkowe dęby i razem w władzami miasta wypuściły do nieba baloniki z marzeniami. Co roku w całej Polsce przedszkolaki świętują swój dzień. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma swój hymn, który zna większość podopiecznych przedszkoli w Polsce.
(kalbi.pl)


 

środa, 18 września 2024

Witkacy

85 lat temu zmarł Stanisław Ignacy Witkiewicz.

18 września 1939 roku, po dotarciu informacji o ataku Związku Radzieckiego na Polskę, Witkacy popełnił samobójstwo, zażywając weronal i podcinając sobie tętnicę szyjną.


 

poniedziałek, 16 września 2024

Dzień Bluesa

Dziś obchodzimy Dzień Bluesa.

Jest to nasze rodzime święto, zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, obchodzone od 2005 roku w dzień urodzin legendarnego B.B. Kinga. Z tej okazji w całym kraju organizowanych jest wiele imprez i koncertów, które mają promować ten gatunek muzyki i kulturę z nim związaną. 



niedziela, 15 września 2024

Dzień Kropki

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki.

Z naszych zbiorów polecamy karty do teatrzyku Kamishibai pt. "Dzień kropki".

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.


 

piątek, 13 września 2024

Julian Tuwim

Dziś mija 130 rocznica urodzin Julian Tuwim - pisarza, poety, satyryka; autora niezliczonej ilości wierszy dla dzieci!

Z naszych zbiorów polecamy!

 



wtorek, 10 września 2024

Samobójstwo

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
Jest to inicjatywa, mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska samobójstw, ich przyczyn psychologicznych i socjologicznych. 



Ważna informacja!

 


poniedziałek, 9 września 2024

Narodowe czytanie

W ramach akcji "Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego" trochę dziś sobie poczytaliśmy...









FAS

Dziś obchodzimy Światowy Dzień FAS.

FAS to inaczej Alkoholowy zespół płodowy. Święto ma na celu uświadamianie kobiet, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii, a w Polsce w 2001 roku.


 

sobota, 7 września 2024

Gala Dali

130 lat temu urodziła się Gala Dalí właśc. Jelena Iwanowna Djakonowa, ros. Еле́на Ива́новна Дья́конова (ur. 7 września 1894, zm. 10 czerwca 1982) – rosyjska muza i małżonka francuskiego poety Paula Éluarda oraz w późniejszym czasie hiszpańskiego malarza Salvadora Dalego.

Z naszych zbiorów polecamy książkę "Gala-Dalí" autorstwa Carmen Domingo.
Jest to opowieść o Gali Dalí, która przybyła z carskiej Rosji do Europy Zachodniej;
to ona sprawiła, że Dalí zyskał taki rozgłos, jaki zyskał. Sam malarz twierdził, że gdyby nie Gala, nie byłby sobą i nie osiągnąłby takiej sławy. Gala była nie tylko jego muzą, ale też agentem.


 

piątek, 6 września 2024

Nowość

Dziś polecamy powieść Karla Ove Knausgårda "Gwiazda poranna", która jest monumentalną opowieśią o przyziemności życia, ale i dramatach dotykających wszystkich. O ciemności czającej się w naszych umysłach, i bizarności przenikającej rzeczywistość. To historia, w której zaczynają rządzić siły przekraczające ludzkie rozumienie, a granica między światem żywych i umarłych niebezpiecznie się zaciera.
Thriller psychologiczny, po którym trudno spać spokojnie.
(opis z okładki)
 

 

czwartek, 5 września 2024

Dobroczynność

5 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dobroczynności.
Święto ma zwrócić uwagę na znaczenie pomocy humanitarnej oraz organizacji charytatywnych i wolontariackich.


 

Narodowe Czytanie

9 września 2024  o godz. 10.30 - w ramach tegorocznej akcji Narodowego Czytania "Kordiana" Juliusza Słowackiego - zapraszamy do naszej biblioteki wszystkich chętnych do wspólnego czytania dzieła naszego wieszcza.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa książek autorstwa Juliusza Słowackiego oraz jemu poświęconych - m. in. wiele przedwojennych ciekawych publikacji.

 


 

środa, 4 września 2024

Juliusz Słowacki

215 lat temu urodził się Juliusz Słowacki herbu Leliwa (ur. 4 września 1809, zm. 3 kwietnia 1849) – polski poeta, dramaturg i epistolograf. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z polskich wieszczów narodowych. Twórca filozofii genezyjskiej (pneumatycznej), epizodycznie związany z mesjanizmem polskim, był też mistykiem. Obok Adama Mickiewicza uznawany powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.