poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Isaac Asimov - w rocznicę śmierci

28 lat temu zmarł Isaac Asimov (urodzony jako Isaak Judowicz Ozimow (ros. Исаак Юдович Озимов)  2 stycznia 1920 w Pietrowiczach, Rosyjska Federacyjna SRR) – amerykański pisarz i profesor biochemii pochodzenia rosyjsko-żydowskiego. Największą popularność zdobył jako autor science fiction.



Największy sukces osiągnął jako autor książek fantastycznonaukowych oraz popularnonaukowych. Większość prac Asimova z zakresu popularyzacji nauki wyjaśnia koncepcje naukowe w sposób historyczny, cofając się w czasie w miarę możliwości jak najdalej, do samych początków rozwoju danej dziedziny. Często podaje narodowości, daty urodzenia i śmierci wspominanych przez siebie naukowców, jak również etymologię i sposoby wymawiania terminów technicznych.

Asimov, jako autor i redaktor napisał ponad 500 książek, oraz w przybliżeniu 9000 listów i kartek pocztowych, był jednym z najbardziej płodnych pisarzy wszech czasów. Jego prace zostały opublikowane w dziewięciu z dziesięciu głównych kategorii Klasyfikacji Dziesiętnej Deweya (z wyjątkiem 100, filozofii).

Najsłynniejszym dziełem Asimova jest cykl Fundacja; inne znane cykle to Imperium Galaktyczne oraz Roboty, które osadził późnej w tym samym świecie fikcyjnym co Fundacja.

Kilka utworów Asimova zostało zekranizowanych. Najbardziej znane ekranizacje to: Ja, robot (I, Robot, 2004) z Willem Smithem oraz Człowiek przyszłości (Bicentennial Man, 1999) z Robinem Williamsem.


Kilka ciekawostek o Asimovie:

  • urodził się na terytorium dzisiejszej Białorusi;
  • w 1942 roku pisarz przedstawił trzy prawa robotyki, które mógłby regulować zachowanie robotów. Prawa te mówią, że roboty nie mogą ranić istot ludzkich, muszą być posłuszne istotom ludzkim oraz muszą chronić własne istnienie, chyba że naruszałoby to pierwsze lub drugie prawo;
  • był zadeklarowanym miłośnikiem operetek Gilberta i Sullivana;
  • był ważnym członkiem Baker Street Irregulars, głównego stowarzyszenia miłośników Sherlocka Holmesa;
  • chętnie opowiadał dowcipy dotyczące judeo-chrześcijańskiego Boga, Szatana, Raju, i innych tematów religijnych, wychodząc z założenia, że dobry żart bardziej prowokuje do myślenia niż godziny dysput filozoficznych;
  • na jego cześć nazwane zostały asteroida (5020) Asimov, czasopismo Asimov’s Science Fiction, szkoła podstawowa na Brooklynie (Nowy Jork), oraz dwie różne nagrody literackie;
  • Isaac Asimov nie miał zbyt wiele czasu na gotowanie; wyrobił jednak w sobie „specjalizację kucharską” w jednej dziedzinie: przyrządzeniu śniadań. Zmusiły go do tego okoliczności. Pisarz był rannym ptaszkiem i nie zawsze chciało mu się czekać, aż wszyscy wstaną i będą mogli wspólnie z nim zjeść posiłek. Zaczął więc przyrządzać je sobie samemu. Specjalnością Isaaca Asimova były jajka. „Nie ma prawie nic, czego nie mógłbym zrobić z jajek albo z jajkami” – twierdził z dumą. „Lubię dodawać do omletów różne rzeczy, jak szynka, pieczarki, kiełbasa lub ser. Kończąc na jogurcie”. 

W 1976 roku pisarz podzielił się z czytelnikami miesięcznika „Celebrity” przepisem na swoje ulubione autorskie danie, które nazwał jajeczno-selerową rozkoszą. Poniżej dowiecie się, jak je przyrządzić.

Składniki:
5 oddzielonych jajek (żółtka i białka osobno),
1 szklanka selera naciowego drobno pokrojonego w kostkę, przysmażonego na 2 łyżkach stołowych masła,
3 łyżki stołowe masła,
5 łyżek stołowych mąki,
2 szklanki zimnego mleka,
szczypta pieprzu,
1 łyżeczka soli.

Sposób przyrządzenia:
Zdejmij roztopione masło z ognia.
Następnie zmieszaj mąkę i trochę mleka aż do uzyskania gładkiej konsystencji.
Dodaj resztę mleka.
Gotuj bezpośrednio na ogniu, ciągle mieszając, aż sos zgęstnieje i zagotuje się.
Dodaj przyprawy.
Dokładnie ubij żółtka, stopniowo zmieszaj je z gorącą mieszanką i selerem.
Ubij białka na sztywno.
Delikatnie dodaj do reszty.
Następnie przełóż do nieposmarowanego tłuszczem naczynia żaroodpornego (o wielkości 1,9 litra) i piecz w piekarniku przez około 45 minut. Lub do uzyskania złocistobrązowego koloru.

Źródła:
wikipedia, booklips.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz