środa, 1 kwietnia 2020

Sergiusz Piasecki - w rocznicę urodzin

Sergiusz Piasecki (ur. 1 kwietnia 1901 w Lachowiczach koło Baranowicz, zm. 12 września 1964 w Penley; sam twierdził iż urodził się w roku 1899) - pisarz, publicysta, wywiadowca, żołnierz AK. Piasecki pisał przede wszystkim o rzeczywistości życia na pograniczu polsko-radzieckim, ale tworzył również satyry ośmieszające „demokrację ludową”, które są aktualne do dzisiaj.

Polecamy do posłuchania najzabawniejszą powieść Piaseckiego - "Siedem pigułek Lucyfera" (z podtytułem: Autentyczne przygody diabła Marka w latach 1945 i 1946 w niepodległej Polsce demokratycznej, odtworzone na podstawie: dokumentów, zeznań świadków, wycinków prasowych oraz własnych obserwacji autora.):



Akcja powieści dzieje się w Piekle oraz na Ziemi w Polsce (m.in. w Toruniu oraz Radomiu) w okresie od północy 27 kwietnia 1945 do 1 maja 1946. Jej głównym bohaterem jest kwalifikowany diabeł 9 kategorii Marek, który za niedopilnowanie swoich obowiązków zostaje wysłany w misję na Ziemię, aby znaleźć 50 grzeszników w zamian za 50, którzy zmarli w czasie dyżuru diabła w kotłowni nr 13 (Marek zasnął, a wtedy ogień pod kotłami zgasł). Tytułowe 7 pigułek Lucyfera to specjalne kapsułki dla delegatów z Piekła na Ziemię.

Biografia
Piasecki nie miał łatwego dzieciństwa – wychowywany przez konkubinę ojca, która znęcała się nad nim fizycznie jak i psychicznie. Po raz pierwszy trafił do więzienia za bójkę w latach szkolnych. Po ucieczce z więzienia trafił do Moskwy, gdzie był świadkiem wydarzeń rewolucyjnych, podczas których zginęło wielu jego przyjaciół. Miało to wielki wpływ na jego zapatrywania polityczne, znienawidził bowiem ideologię bolszewicką. Pozbawiony środków do życia i perspektyw na lepsze jutro, Piasecki imał się różnych zajęć – najczęściej mających charakter kryminalny. Zajmował się między innymi szulerką, fałszerstwami, a także uczestniczył w produkcjach pornograficznych. Z czasem nawiązał współpracę z polskim wywiadem. W roli tej Piasecki sprawdzał się znakomicie między innymi z powodu swojej odwagi i sprytu nabytego podczas przebywania wśród złodziei.  Nie był on jednak zadowolony z wynagrodzenia za swoją pracę, zaczął się wiec zajmować przemytem, który przynosił mu spore dochody. Z powodu  swych narkotykowych „przygód” i awanturniczego usposobienia został wydalony ze służby. Po raz wtóry zostaje bez pracy i środków do życia. W 1926 roku skazany na karę śmierci za wielokrotne napady z bronią w ręku. Trafił do polskiego więzienia na Łysej Górze. Ograniczenie wolności miało decydujący wpływ na dalsze jego losy, tam powstały 3 jego książki, lecz tylko z powodu cenzury tylko jedna „wyszła” poza więzienne mury. Była to powieść „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy ”, która zdobyła wielką popularność i została przetłumaczona na wiele języków. W 1937 Sergiusz Piasecki wyszedł z więzienia ułaskawiony przez prezydenta Mościckiego. Podczas II wojny światowej współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej, z ramienia którego wykonał wyrok na Czesławie Ancerewiczu. Po wojnie, po roku ukrywania się przez Urzędem Bezpieczeństwa wyemigrował do Włoch, a później dzięki wstąpieniu do II korpusu Armii Andersa przeniósł się Londynu. Piasecki zmarł tam na raka w 1964.


Twórczość literacka Sergiusza Piaseckiego (ważniejsze publikacje):


  • Piąty etap – autobiograficzna powieść o pracy agenta wywiadu na radzieckim pograniczu (napisana w więzieniu w kwietniu 1934, pierwodruk w 1938 Towarzystwo Wydawnicze „Rój”).
  • Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy – opis życia przemytników na pograniczu polsko-radzieckim (napisana w więzieniu w 1935 roku, pierwodruk w 1937 Towarzystwo Wydawnicze „Rój”).
  • Drogą pod ściankę (także jako Drogą pod mur) – autobiografia z lat dzieciństwa i młodości (napisana w więzieniu w maju 1937).
  • Bogom nocy równi – kontynuacja Piątego etapu (1938, Towarzystwo Wydawnicze „Rój”). S. Piasecki, Bogom nocy równi, Gdańsk 1989, Towarzystwo Wydawnicze „Graf”.
  • Sto pytań pod adresem „obecnej” Warszawy – memoriał polityczny (pierwotnie był to list do tygodnika „Odrodzenie”, napisany 27.04.1946, nieopublikowany w kraju; wydanie jako broszura: Rzym, 1947).
  • Trylogia złodziejska, o środowisku przestępczym Mińska Litewskiego w latach 1918–1919 (Rzym,Instytut Literacki 1946-1947):

Jabłuszko 1946
Spojrzę ja w okno... 1947
Nikt nie da nam zbawienia...1947.

  • 7 pigułek Lucyfera – groteska o pierwszych latach Rzeczypospolitej po II wojnie światowej (Londyn, 1948).
  • Zapiski oficera Armii Czerwonej – o okupacji Wilna i Lidy oglądanej oczami sowieckiego wojskowego, faktycznie zjadliwa satyra na radziecką propagandę, armię i państwo (Londyn, Gryf Publications LTD 1957).
  • Żywot człowieka rozbrojonego – losy zdemobilizowanego weterana wojny 1920 roku (Londyn, B. Świderski 1962; pierwsza wersja utworu powstała w więzieniu w 1935 r.).
  • Adam i Ewa – trudna miłość dwojga bohaterów wkomponowana w wojenną zawieruchę na Wileńszczyźnie w 1939 roku (pierwodruk jako prasowa powieść w odcinkach, 1963).
  • Wieża Babel – lata okupacji i walki podziemnej na Wileńszczyźnie (oba tomy Londyn, Polska Fundacja Kulturalna 1964).
  • Człowiek przemieniony w wilka – działalność na Kresach w latach 1939–1942.
  • Dla honoru Organizacji – działalność w Armii Krajowej w latach 1942–1943.

Żródło: wikipedia.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz